Uniwersytet Wrocławski

Alfabet Kariery Biura Karier UWr

Drogie Studentki, drodzy Studenci!

Dobrze wiemy, że planowanie kariery zawodowej jest procesem i wcale niełatwą sprawą. Wiele rzeczy na swój temat trzeba przemyśleć, zweryfikować wyobrażenia  o sobie z rzeczywistością, poznać rynek pracy, jego możliwości i ograniczenia.

No i oczywiście, w którymś momencie należy przejść od planowania do działania, ponieważ niezrealizowane plany podkopują wiarę w siebie i niepotrzebnie powodują frustrację.

Rozpoczynamy cykl Alfabet Kariery Biura Karier UWr. Będziemy publikować specjalnie dla Was stworzony alfabet najważniejszych naszym zdaniem „pojęć karierowych”. Będą to zagadnienia, które warto przemyśleć, przegadać, skonsultować, ponieważ bezpośrednio lub pośrednio wiążą się z planowaniem kariery zawodowej. Mocno wpływają na to jaką „rzeczywistość karierową” sami sobie tworzymy.

Nie mamy ambicji tworzyć naukowych tekstów, chcemy zwrócić Twoją uwagę na kluczowe zagadnienia i zachęcić do niezwykłej podróży jaką jest samorozwój.

A jak ambicja

Według Słownika Psychologii (Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2006) termin ambicja, oznacza po prostu potrzebę osiągnięć, która przejawia się tym, że dążymy do sukcesu i za wszelką cenę unikamy porażek. Psycholodzy zauważają również, że ludzie różnią się natężeniem tej skłonności, stąd w mowie potocznej mówimy o ludziach posiadających małą lub dużą ambicję. Przytaczany słownik podaje: „Różnice indywidualne w potrzebie osiągnięć zależą od siły wiary w sukces, subiektywnej wagi sukcesu oraz przekonania o wpływie na jego osiąganie”. Jak słownikową definicję można przełożyć na codzienne życie i co ma to wspólnego z każdym z nas?.

Po pierwsze – różnimy się poziomem ambicji. Nie każdy musi mieć potrzebę zdobywania świata, kolejnych szczebli na firmowej drabinie, czy odkrywania nowych planet. Z drugiej strony, skoro posiadam niewielkie ambicje, czy oznacza to, że tak naprawdę nie chcę więcej, bo nie wierzę, że mogę więcej?

Kluczem do rozważania tematu ambicji w nawiązaniu do przytaczanej definicji wydaje się być SUKCES, a dokładnie to, co się za nim, dla każdego z nas kryje.

Czy potrafisz zdefiniować, czym jest dla Ciebie sukces? Po czym poznasz, że go osiągnąłeś/osiągnęłaś? Co musi się wydarzyć, abyś mogła/mógł kiedyś o sobie powiedzieć –„Osiągnąłem/łam swój wymarzony zawodowy sukces”?

Po drugie – jeżeli masz już swoją definicję sukcesu, czy wierzysz w jego osiągnięcie? Nieoceniona Wikipedia mówi, że „wiara jest nadawaniem dużego prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzenia w warunkach braku wystarczającej wiedzy”. Nie masz 100 % pewności na osiągnięcie sukcesu (bo wtedy miałbyś/abyś już wiedzęJ) ale czy potrafisz nadać temu duże prawdopodobieństwo? Na jakiej podstawie tak myślisz?

Dużo pytań…I co ciekawe – na wszystkie musisz odpowiedzieć sobie sam. Gdyby jednak samodzielne rozmyślania okazały się bezowocne pamiętaj, że w Biurze Karier są doradcy kariery, którzy z radością pomogą Ci się z nimi zmierzyć!

Umów sie na spotkanie z DORADCĄ KARIERY...

powrót
Kontakt

ul. Kuźnicza 49 A,
50-138 Wrocław
tel. 71 375 2131

Kuźnicza 49 A, Wrocław
Powiększ mapę